Blog

Tu sa dozviete viac o nediskriminácii, inklúzii a diverzite

Európsky mesiac diverzity: Ako komunikovať o diverzite (aby to malo zmysel)

Firmy čoraz častejšie komunikujú smerom k verejnosti témy spoločenskej zodpovednosti, nevynímajúc potrebu rozmanitosti a akceptáciu inakosti. Ako však o nich hovoriť zrozumiteľne a bez toho, aby sme zároveň neposilňovali zažité stereotypy? Ivana Vagaská, výkonná riaditeľka Business Leaders Forum a senior programová manažérka pre CSR v Nadácii Pontis, zhrnula najčastejšie chyby v komunikácii tém inakosti a diverzity. Počas našej dennodennej práceČítať ďalej “Európsky mesiac diverzity: Ako komunikovať o diverzite (aby to malo zmysel)”

Tajiť svoju sexuálnu orientáciu v práci je vyčerpávajúce. Pre mnohých je to ale nižšia daň v porovnaní s urážkami

Vyhýbajú sa small talkom o tom, ako a s kým strávili víkend, a teambuildingy nepatria k ich obľúbeným aktivitám. Z prieskumov vyplýva, že viac ako 60 % LGBT ľudí na Slovensku tají v práci svoju sexuálnu orientáciu, najčastejšie kvôli obavám z diskriminácie, obťažovania alebo násilia. Podľa Mareka Novotného z občianskeho združenia Diversity PRO si skrývanie vlastnejČítať ďalej “Tajiť svoju sexuálnu orientáciu v práci je vyčerpávajúce. Pre mnohých je to ale nižšia daň v porovnaní s urážkami”

Pracujúce mamy: Firmám chýba pohľad na ženy ako na profesionálky

Kým jedna po návrate zo zahraničia narazila na tvrdú slovenskú realitu a mala problém nájsť si počas materskej dovolenky i po nej flexibilnú prácu, druhá, z prostredia slovenského startupu, získala úplne opačnú skúsenosť. Terézia Miháliková a Patrícia Hirschnerová sa rozhodli pomáhať ženám s návratom do práce po materskej dovolenke – založili iniciatívu Pracujúce mamy, v rámciČítať ďalej “Pracujúce mamy: Firmám chýba pohľad na ženy ako na profesionálky”

Spoznajte tváre diskriminácie na pracovisku

Diskriminácia má mnoho tvárí a možno niektoré z nich nájdete aj na vašom pracovisku. Naučme sa ich spoločne rozpoznávať, aby sme vedeli, ako sa s nimi vysporiadať. Prečítajte si príklady, s ktorými sa niektorí zamestnanci stretli v skutočnom živote. Priama diskriminácia Pri nábore a prepúšťaní zamestnancov Zamestnávateľ vás vylúčil z náborového procesu, pretože adresa vášho trvalého alebo prechodného pobytuČítať ďalej “Spoznajte tváre diskriminácie na pracovisku”

Ako sa vyhnúť diskriminácii na pracovisku z pohľadu zamestnávateľa

Diskriminácia sa vyskytuje na viacerých úrovniach a má mnoho foriem, ale predchádzať jej treba už pri prijímaní uchádzačov o zamestnanie. Pozrite si zopár jednoduchých zásad, ako zabezpečiť otvorený a inkluzívny prijímací proces. Prijmite vhodné interné politiky Definujte v nich, čo považujete za diskrimináciu, akým požiadavkám je potrebné sa pri písaní pracovných ponúk vyhnúť, aby pracovný inzerát nemal diskriminačné dopady,Čítať ďalej “Ako sa vyhnúť diskriminácii na pracovisku z pohľadu zamestnávateľa”