Diskriminácia sa vyskytuje na viacerých úrovniach a má mnoho foriem, ale predchádzať jej treba už pri prijímaní uchádzačov o zamestnanie. Pozrite si zopár jednoduchých zásad, ako zabezpečiť otvorený a inkluzívny prijímací proces.
Prijmite vhodné interné politiky
Definujte v nich, čo považujete za diskrimináciu, akým požiadavkám je potrebné sa pri písaní pracovných ponúk vyhnúť, aby pracovný inzerát nemal diskriminačné dopady, aké informácie od uchádzačov a uchádzačiek nemôžete požadovať a ako budete ako zamestnávateľ postupovať v prípade, že uchádzač alebo uchádzačka o pracovnú pozíciu bude namietať diskrimináciu v prístupe k zamestnaniu.
Zaškoľte zamestnancov a zamestnankyne, ktorí sa podieľajú na prijímaní zamestnancov
Všetci zamestnanci a zamestnankyne participujúci na výberovom procese by mali vedieť správne aplikovať interné politiky na prevenciu diskriminácie pri prijímaní zamestnancov. Pravidelne ich v tejto oblasti preškoľujte a zabezpečte školenie aj pre nových zamestnancov.
Ak spolupracujete s personálnymi agentúrami, preverte si ich
Personálne agentúry (alebo iné subjekty), s ktorými spolupracujete na výberovom procese, informujte o vašich interných politikách a jasne formulujte požiadavku rovného zaobchádzania v prístupe k pracovnej pozícii, ktorú obsadzujete.
Venujte zvýšenú pozornosť formulácii pracovných inzerátov
Pracovné inzeráty formulujte tak, aby ich znenie nediskriminovalo určitú skupinu uchádzačov a uchádzačiek:
- Nevyžadujte od uchádzačov a uchádzačiek priloženie fotografie k životopisu (hodnotenie vzhľadu môže spôsobiť nevedomé predsudky a vylúčiť napr. uchádzačov a uchádzačky určitej etnicity alebo rasy);
- Neuvádzajte požadovaný vek a nevyžadujte uvedenie dátumu narodenia v životopise (môžete sa dopustiť diskriminácie z dôvodu veku);
- Používajte rodovo neutrálny jazyk;
- Vyhýbajte sa hodnoteniu kolektívu (napr. mladý kolektív môže na uchádzačov a uchádzačky vyššej vekovej kategórie pôsobiť vopred vylučujúco).